نوشابه‌های رژیمی احتمال ابتلا به بیماری قلبی را تا ۲۰ درصد بالا می‌برد

نوشابه های رژیمی و احتمال ابتلا به بیماری قلبی

یافته‌های محققان در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا نشان می‌دهد نوشیدن دو لیتر یا بیشتر در هفته از نوشیدنی‌های تولید شده با شیرین‌کننده‌های مصنوعی، معادل متوسط یک نوشابه رژیمی فست‌ فودی در روز، خطر بیماری قلبی مثل آریتمی (ضربان غیرطبیعی و نامنظم قلب) را تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهد.

فیبریلاسیون دهلیزی  (ِAFib) شایع‌ترین نوع آریتمی قلبی است که اغلب توسط افراد مبتلا به‌عنوان «لرزش» قلب در قفسه سینه توصیف می‌شود. در این حالت عضلات قلب به صورت نامنظم تحریک و در نتیجه منقبض می‌شوند، در نتیجه دهلیزها نمی‌توانند خون را به صورت کامل به بطن‌ها پمپاژ کنند.

پژوهشگران می‌گویند نوشیدن تعداد مشابهی از نوشیدنی‌های حاوی شکر نیز خطر ابتلا به این بیماری را تا ۱۰ درصد افزایش می‌دهد. این در حالی است که نوشیدن حدود ۱۲۰ میلی‌لیتر آب‌ خالص و شیرین‌نشده، مانند آب پرتقال یا سبزیجات، با ۸ درصد کاهش خطر فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط است.

فیبریلاسیون دهلیزی علت اصلی سکته مغزی در ایالات متحده است. بر اساس گزارش انجمن ضربان قلب مستقر در واشنگتن، که بیش از ۷ هزار متخصص در نامنظمی ضرباهنگ قلب (آریتمی) در بیش از ۹۰ کشور جهان را نمایندگی می‌کند، نزدیک به ۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان با فیبریلاسیون دهلیزی زندگی می‌کنند.

۶ میلیون نفر از این بیماران در ایالات متحده هستند، در حالی که مقامات بهداشتی این کشور تخمین می‌زنند تا سال ۲۰۳۰ تعداد مبتلایان به ۱۲ میلیون نفر برسد.

بسیاری از این افراد مبتلا از درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس و خستگی رنج می‌برند. با این حال برای بسیاری دیگر این بیماری بدون علائم است که همین مسئله آن را به یک قاتل بالقوه خاموش تبدیل می‌کند. این در شرایطی است که پس از تشخیص، می‌توان این بیماری را با داروها، تغییر سبک زندگی و در صورت لزوم جراحی برای کاهش یا بازگرداندن ریتم طبیعی قلب درمان کرد.

دکتر گرگوری مارکوس، استاد پزشکی قلب در دانشگاه کالیفرنیاست. در این باره می‌گوید: «این بیماری می‌تواند منجر به خطر لخته شدن خون و نارسایی قلبی شود. می‌تواند احتمال حمله قلبی، زوال عقل و بیماری کلیوی را افزایش دهد.»

وی اضافه کرد: «سن یکی از مهم‌ترین عوامل خطر است بنابراین با افزایش سن جمعیت، رایج‌تر می‌شود.»

در این مطالعه داده‌های سلامت ده‌ساله نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. که به طور متوسط ۳۷ تا ۷۳ سال داشتند و بیش از نیمی از آن‌ها زن بودند.

دکتر نینجیان وانگ، سرپرست تیم تحقیق بوده است. در این باره گفت : «یافته‌های مطالعه ما به دلیل پیچیدگی رژیم غذایی ما نمی‌تواند به طور قطع نتیجه‌گیری کند که یک نوشیدنی خطر بیشتری برای سلامتی نسبت به نوشیدنی دیگری دارد. با این حال و بر اساس این یافته‌ها ما توصیه می‌کنیم که مردم تا حد امکان مصرف نوشیدنی‌های مصنوعی و شیرین‌شده با قند را کم کرده یا از آنها اجتناب کنند.»

وی اضافه کرد: «این را بدیهی فرض نکنید که نوشیدن نوشابه‌های شیرین‌شده با قند مصنوعی و کالری کم سالم است. بلکه آنها می‌توانند خطرات بالقوه‌ای برای سلامتی داشته باشد.»

پنی کریس اترتون، استاد بازنشسته علوم تغذیه در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا است. در این باره گفت: «این اولین مطالعه‌ای است که ارتباط بین شیرین‌کننده‌های بدون کالری و کم کالری و همچنین نوشیدنی‌های شیرین‌شده با قند و افزایش خطر فیبریلاسیون دهلیزی را بررسی می‌کند.»

آقای اترتون عضو انجمن قلب آمریکا است. او بیان کرد که در هر صورت در میان نوشیدنی‌ها آب بهترین انتخاب است. وی اضافه کرد: «ما هنوز به تحقیقات بیشتری برای تأیید این یافته‌ها و درک کامل همه پیامدهای سلامتی بر بیماری قلبی نیاز داریم.»

در آخر باید گفت چنانچه هر گونه علائمی که در این مقاله بدان اشاره شد را در خود یا اطرافیان تان حس کردید می‌توانید به دکتر سهرابی، متخصص قلب و عروق در شهریار یا یک کلینیک قلب و عروق در شهر محل سکونت تان مراجعه کنید تا با بررسی و تشخیصی سریع و به موقع روند درمانی آغاز و جلوی پیشرفت بیماری گرفته شود.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *