زندگی مجردی؛ عامل مهم بیماری‌های قلبی عروقی

زندگی مجردی و بیماری‌های قلبی

افراد مجرد میانسال و سالمند پنجاه درصد بیشتر از افراد متاهل در خطر انواع مرگ و میر بخصوص در اثر بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند.

نتایج یک مطالعه که به تازگی در مجله تحقیقات پزشکی مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شده نشان می‌دهد که افراد مجرد میانسال و سالمند بیشتر از افراد متاهل در خطر مرگ ومیر در اثر عوامل گوناگون بخصوص بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند. 

این تحقیق بر روی بیش از ۶۰۰۰ نفر از افراد بالای ۶۰ سال صورت گرفته شده است. نشان می‌دهد افراد مجرد حدود ۲۴ درصد بیشتر از افراد متاهل در خطر مرگ ناشی از عوامل مختلف قرار دارند. مشخص شده است که افراد مجرد حدود ۴۵ درصد بیشتر از افراد متاهل در خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقیا قرار دارند. همچنین امکان مرگ افراد مجرد ۵۲ درصد بیشتر از افراد متاهل در اثر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی و همچنین بر اثر سکته قلبی است.

در این تحقیق در گروه مجردها افرادی را قرار دادند که یا هرگز ازدواج نکرده‌اند و یا به دلایلی چون مرگ همسر یا طلاق در زمان این مطالعه مجرد بودند.

برای توضیح اینکه چه رابطه‎ای میان مرگ و میر افراد و وضعیت تاهل آنان وجود دارد به این مساله اشاره شده که سبک زندگی و مصرف منظم داروها از عوامل مهم و موثر بر سلامت افراد است چرا که افراد متاهل بیشتر از افراد مجرد به نحوه تغذیه و فعالیت بدنی خود اهمیت می‌دهند و همینطور ارتباطات اجتماعی بیشتر و باکیفیت‌تری دارند.

در همین راستا در این مطالعه نشان داده شده که افراد مجرد دارای فشار خون و کلسترول بالاتری نسبت به افراد متاهل هستند.

نتایج این مطالعه می‌تواند به متخصصان قلب و عروق کمک کند تا از وضعیت تاهل افراد به عنوان عاملی مرتبط با مرگ بخصوص مرگ در اثر بیماری‌های قلبی عروقی بهره بگیرند. و در مسیر درمان آنان از روش‌های درمانی موثر‌تری استفاده کنند.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *