مصرف ماری‌جوانا خطر حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد

مصرف ماری‌جوانا

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مصرف ماری‌جوانا به هر شکل ممکن با افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط است.

بر اساس نتایج این مطالعه، کشیدن، بخار کردن یا خوردن ماری‌جوانا حتی در افرادی که هیچ‌گونه بیماری قبلی ندارند و دخانیات مصرف نمی‌کنند، با افزایش قابل توجه خطر حمله قلبی و سکته مغزی همراه است.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که هر دو گروه مصرف کنندگان روزانه و غیرروزانه ماری‌جوانا در مقایسه با افرادی که این ماده مخدر را مصرف نمی‌کردند، با افزایش خطر بیشتر قرار گرفتن در معرض حمله قلبی و سکته مغزی روبرو بودند.

این درحالیست که خطر ابتلا به عوارض یاد شده برای مصرف کنندگان روزانه به طور قابل توجهی بالاتراست، به نحوی که خطر سکته مغزی در میان این افراد ۴۲ درصد و خطر حمله قلبی نزد آنها ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، با افزایش تعداد روزهای مصرف ماری‌جوانا در ماه، شدت و احتمال وقوع این حملات نیز بیشتر می‌شد.

آبرا جفرز، تحلیلگر داده در بیمارستان عمومی ماساچوستِ شهر بوستون و محقق در زمینه تبعات مصرف دخانیات و ترک سیگار است. او می‌گوید: «دود ماری‌جوانا تفاوت چندانی با دود تنباکو ندارد جز آنکه اولی حاوی ماده‌ روان‌گردان THC (تتراهیدروکانابینول) و دومی آغشته به نیکوتین است.»

به گفته آقای جفرز«مطالعه ما نشان می‌دهد که کشیدن (دود کردن) ماری‌جوانا مانند کشیدن سیگار، خطرات قابل توجهی برای سیستم قلبی عروقی به همراه دارد. این یافته به ویژه با توجه به افزایش مصرف ماری‌جوانا و کاهش مصرف سنتی دخانیات، اهمیت زیادی پیدا می‌کند.»

رابرت پیج، استاد داروسازی بالینی و طب فیزیکی در مدرسه اسکاگزِ دانشکده داروسازی کلرادو است. او می‌گوید: «یافته‌های این مطالعه با تحقیقات دیگری که نشان داده مصرف روزانه ماری‌جوانا به افزایش بیماری عروق کرونر قلب، حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط است، همخوانی دارد.»

به گفته این محقق «نتایج این مطالعه پیامدهای بسیار مهمی برای سلامت عمومی دارد. و باید به عنوان فراخوانی برای عمل نزد تمامی متخصصین حوزه سلامت مورد توجه قرار گیرد چرا که این تحقیق به حجم انبوهی از تحقیقات و داده‌های دیگر افزوده می‌شود که نشان می‌دهند مصرف ماری‌جوانا و بیماری‌های قلبی عروقی ممکن است ترکیب بالقوه خطرناکی باشند.»

آقای پیج در انجام این مطالعه نقشی نداشته. اما پیش‌تر ریاست گروه نویسندگان داوطلب بیانیه علمی سال ۲۰۲۰ در رابطه با مصرف پزشکی و تفریحی ماری‌جوانا و سلامت قلب و عروق را بر عهده داشته‌ است.

این مطالعه داده‌های مربوط به ۴۳۰ هزار فرد بزرگسال را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

این تحقیق نشان می‌دهد که جوانان، مردان زیر ۵۵ سال و زنان زیر ۶۵ سال که از ماری جوانا استفاده می‌کنند، صرف نظر از اینکه از دخانیات سنتی استفاده می‌کنند یا خیر، ۳۶ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، حمله قلبی و سکته مغزی قرار دارند.

مصرف ماری جوانا در میان افراد مسن در حال افزایش است. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که تعداد آمریکایی بالای ۶۵ سال که طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ ماری جوانا مصرف می‌کردند دوبرابر شده است. 

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *